2739 Shares

How do you solve this?

How do you solve this? Topic: Need help solving this problem
July 17, 2019 / By Harmonie
Question: -3x + 7 < -29 i need help solving this please thank you(: and can you show the steps i need to learn how to do this cause i don't remember -__ -
Best Answer

Best Answers: How do you solve this?

Dominica Dominica | 10 days ago
1) -3x + 7 < -29 the problem 2) -3x < -36 subtract 7 from both sides 3) x > 12 divide -3 from both sides. because it is negative, you must also change the < to > Note: for the most part, you solve it like a normal equation, but there are some tricky operations that change the inequality sign from < to > or vice versa these things won't change the sign-- •Add (or subtract) a number from both sides 4 + x > 5 (subtract 4 from both sides) x > 1 •Multiply (or divide) both sides by a positive number 1/2x < 8 (multiply both sides by 2) x < 16 •Simplify a side 2 + 4 > x (simplify) 6 > x these will-- •Multiply (or divide) both sides by a negative number -2y < -8 (divide both sides by -2) y > 4 •Swapping left and right hand sides 2y+7 < 12 (swap sides) 12 > 2y+7 Voila!! You have solved an inequality! I am going to ninth grade, and I had to do this for summer work for my courses. It was not as hard as I thought it would be, and once you learn it, it becomes like second nature to you. Just practice and you will be fine ;D P.s. check out this website if you need more help, it does a pretty good job
👍 208 | 👎 10
Did you like the answer? How do you solve this? Share with your friends

We found more questions related to the topic: Need help solving this problem


Dominica Originally Answered: How do i solve unit rates? Tell me how to solve in GREAT DETAIL?
i assume that by "unit rate" u mean, how much does it cost for 1 of that item. u just divide the price by the number of items. so if 8 dishes costs $6.00, then one dish costs 6/8 = 3/4 = $0.75. another example: 20 cups cost $2.00, then one cup costs $2.00/20 = 1/10 = $0.10 and so on...
Dominica Originally Answered: How do i solve unit rates? Tell me how to solve in GREAT DETAIL?
a unit is 1 $6.00 for 8 dishes to find the price of 1 dish divide everything by 8 $6.00/8=8/8 dishes 0.75=1 dish

Carreen Carreen
-3x + 7 < -29 add -7 to both sides: -3x < -36 divide both sides by -3, which reverses the inequality: x > 12 that's it! ;)
👍 80 | 👎 4

Carreen Originally Answered: How do you solve this math question about percentage? I know the answer but not how to solve?
Hi, If she sold 40% more than she ate, then she sold 140% of the amount she ate. Set up this proportion: % sold......% eaten ----------.=.------------- # sold.......# eaten 140%.......100% ----------.=.------------- 126..............x 140x = 126(100) 140x = 12600 x = 90 Grandma ate 90 oranges. <==ANSWER I hope that helps!! :-)
Carreen Originally Answered: How do you solve this math question about percentage? I know the answer but not how to solve?
um u really need to take out a math book and do some work ok. figure it out urself u dont need strangers like me telling u the answer.

If you have your own answer to the question need help solving this problem, then you can write your own version, using the form below for an extended answer.